Historia

 

Hei Long Shu Kung-Fu swe początki miało niewątpliwie w Chinach, lecz koleje losu sprawiły, że ok. 170 lat temu przywędrowała do Wietnamu. Tutaj ten chiński styl był ćwiczony w konspiracji na zasadach tzw. stylu rodzinnego. Do Polski przywędrował wraz z wietnamskim studentem - mistrzem Le Tuan Vinh, natomiast nauczycielem jego ojca był mistrz pochodzący z Chin. Studenci wietnamscy, którzy masowo napłynęli do Polski pod koniec lat 70-tych mieli surowy zakaz nauczania sztuk walki. Wbrew temu, niektórzy z nich zaczęli nauczać Kung-Fu i Viet Vo Dao. Dzięki temu zostały poznane w Polsce takie szkoły jak: Hei Long Shu, Hu Long Pai, Sa Long Quok, Viet Vo Dao, Tai Chi Chuan, szkoła mistrza Nam o nazwie Zielony Smok oraz szkoła Vo Quyen prowadzona przez mistrza La Duc Trung.

W 1977 roku w TKKF "Osiedle" w Sopocie rozpoczął nauczanie wietnamski mistrz Le Tuan Vinh zwany w skrócie Vin (podobno naprawdę nazywał się Tranh Tuan Lee). Bardzo ciężkie treningi prowadzone były w szkole podstawowej nr 8 w Sopocie a także w Liceum Ogólnokształcącym. Autentyczność mistrza i fanatyzm ćwiczących zapewniały wysoki poziom wyszkolenia. Oddanie uczniów sztuce było znacznie większe niż obecnie.

master_vin

Mistrz Vin podczas treningu

W 1979 roku powstał konflikt pomiędzy mistrzem a TKKF i zajęcia od tego czasu odbywały się pod gołym niebem. Działalność taka nie była zgodna z obowiązującymi w tym okresie w Polsce przepisami oraz zakazami władz wietnamskich, co znacznie przyczyniło się do wyjazdu mistrza Le Tuan Vinh z Polski.

Pierwsza grupa ćwiczących Hei Long Shu w Lęborku powstała w grudniu 1979 roku. Założył ją i prowadzi do dzisiaj uczeń mistrza Le Tuan Vinh - Marek Beyrowski.

W 1987 r. M. Beyrowski bierze udział w kursie TKKF dla instruktorów Kung-Fu. Jest to drugi taki kurs organizowany w Polsce - wcześniej instruktorzy Kung-Fu posiadali kwalifikacje instruktorów karate lub jujitsu. Od tego też czasu datuje się dobra współpraca z sekcją Dariusza Muraszko w Słupsku stylu Hu Long Pai.

Coroczne zapisy powiększają sekcję a rozwój Kung-Fu w kraju mobilizuje do coraz szerszej działalności i udziału w pokazach i zawodach sportowych. Sekcja działa w tym czasie jako TKKF "eRka", a od 01.09.1990 zostaje zarejestrowana zgodnie z ustawą o działalności gospodarczej jako sekcja prywatna. W latach 1991-92 powstają oddziały sekcji w Wejherowie i Nowej Wsi Lęborskiej, potem także w Wicku i Strzebielinie Morskim. W roku 1992 państwowy kurs instruktorów kung fu kończą: G. Banachewicz, J. Piotrowski, R. Górski, M. Hildebrandt.

Kolejne lata, to dalszy rozwój sekcji, co owocuje licznymi sukcesami na arenie sportowej w kraju jak i za granicą. Wiele tytułów Mistrzów Polski, kwalifikacje zawodników do kadry narodowej (na Festiwal Sztuk Walki w Shaolin oraz na Mistrzostwa Świata i Europy Wushu) w walkach sanshou jak i w kategoriach form świadczy o dużym zaangażowaniu ćwiczących oraz solidnej pracy prowadzących treningi.