Seminarium z Mistrzem Hong Zhitian

 

Legenda Kung-Fu - wielki mistrz kung-fu Hong Zhitian

Bardzo rzadko zdarza się, by spotkać prawdziwego eksperta kung-fu w Polsce. Trudne jest to także w Chinach. Tym ciekawsze, że po raz kolejny do Polski przybył Hong Zhitian - wybitny mistrz kung-fu stylu Chuojiao Fanzi - jedyny spadkobierca linii pekińskiej, wiceprezydent Pekińskiej Grupy Naukowej Chuojiao Fanzi. Przyjechał on do jednej ze swoich szkół, która jest prowadzona w Warszawie przez bezpośredniego ucznia - instruktora kung-fu Marka Klajdę, szefa Polskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki „Hongshi Fanzi”.

W sobotę - 26 maja 2012 r. mistrz Hong Zhitian po raz drugi poprowadził warsztaty szkoleniowe w Słupsku (poprzednie 30 kwietnia 2011 r.). Przyjechał z Warszawy na zaproszenie Dariusza Muraszko szefa Słupskiego Stowarzyszenia Chińskich Sztuk Walki, co potwierdziło, że obdarzył zaufaniem głównego instruktora słupskiej sekcji. W treningach prowadzonych przez mistrza Hong Zhitian wzięli udział przedstawiciele Szkoły Czarnego Smoka z Lęborka: Marek Beyrowski i Tadeusz Kujawski oraz zaawansowani zawodnicy ze Słupska i Koszalina. Było to jedyne seminarium szkoleniowe, które mistrz poprowadził poza centralnym ośrodkiem tego stylu w Warszawie. Odbyły się trzy treningi:
Trening pierwszy - Wu Gong i Shizhan - umiejętności bojowe i realna walka. Dedykowany osobom zaawansowanym w kung-fu z założeniem znalezienia płaszczyzny, na której przedstawiciele różnych nurtów sztuki walki skorzystają z umiejętności oraz doświadczenia Mistrza. Tutaj dominowały techniki nożne i ich skuteczne zastosowanie w realnej walce.
Trening drugi - Yi Jin Jing - Qigong Przemiany Mięśni i Ścięgien. Poprzedzony wykładem o teorii ruchów i krążeniu energii w układzie ćwiczeń, który został stworzony ok. 900 lat temu przez taoistycznych praktyków. Zakończony ćwiczeniami Yi Jin Jing, które zostały pokazane bardzo dokładnie oraz wyjaśnione i przeanalizowane przez Mistrza Hong Zhitian.
Trening trzeci - wprowadzenie do Qigong i Neigong – wykład oraz ćwiczenia związane z energią wewnętrzną Qi.

Atmosfera treningów była niesamowita. Bezpośredni przekaz, doświadczenie i wiedza Mistrza są olbrzymie. Trening w małej grupie spowodował, że obserwując i słuchając tego, co mówi Mistrz można było wiele nauczyć się i zrozumieć. Mistrz Hong Zhitian znalazł dla każdego czas, każdego poprawił i każdemu wskazał prawidłowy sposób wykonania technik. W związku z tym czekamy niecierpliwie na kolejne spotkanie, gdyż prawdopodobnie Hong Zhitian przyjedzie do Polski ponownie za rok.

Mistrz Hong Zhitian uważa, że kung-fu jest doskonałym sposobem na zachowanie zdrowia, pokonania stresu i wyciszenia się. Na temat nastawienia psychicznego w walce Mistrz mówił: „Nawet na pozornie słabszego przeciwnika trzeba bardzo uważać. Każdy przeciwnik, to jest tygrys. Jeżeli nie masz zamiaru go zranić, to on zrani ciebie”.

Relacja Andrzeja Konarskiego z pobytu Mistrza Hong Zhitiana w Słupsku.

Foto:


Photo Photo Photo Photo Photo Photo Photo Photo